Propozycje zabaw z dziećmi

W tym tygodniu eksperymenty-  zabawy rozwijające wyobraźnię,  zmysły, spostrzegawczość . Dwa pierwsze eksperymenty dotyczą utrzymania czystości, więc są bardzo aktualne, a trzy kolejne wspierają integrację sensoryczną :)

 1. Eksperyment z wodą i pieprzem

Potrzebujemy szklankę wody i pieprz, miskę i mydło w płynie. Wlewamy wodę do miseczki. Wsypujemy pieprz. Dziecko moczy w tym raczki, widzi jakie są brudne. Mamusia polewa rączki mydełkiem w płynie i pieprz sie,, zmywa”. Mamusia tlumaczy dlaczego ważne jest mycie rączek. (Pogadanka)

 1. Eksperyment ze słoikami i szmatkami

Potrzebujemy dwa słoiki, dwie szmatki – jedna czysta, druga zabrudzona(pomysłowość mamy),wodę. Wykładamy szmatki po jednej do słoika, wlewamy wodę. Zakręcamy słoik i mieszamy nim. Po chwili pokazujemy jaka jest woda w poszczególnych słoikach . Czysta i brudna. Tłumaczymy dziecku dlaczego tak jest i jak bardzo ważna jest czystość i oszczędzanie wody. Również pogadanka.

 1. Zaczarowana masa plastyczna

Zaczarowana masa plastyczna to wspaniała zabawa z efektem WOW na końcu. Same naturalne składniki, błyskawiczne wykonanie i duuuużo frajdy z zabawy! Nie jest to „zwyczajna” masa. Jeśli chcecie zaskoczyć swoją pociechę, sięgnijcie po przepis!

Składniki:

 • szklanka mąki pszennej
 • szklanka sody oczyszczonej (trzy standardowej wielkości opakowania)
 • 1/4 szklanki oleju
 • opcjonalnie barwnik spożywczy

Wszystko dokładnie mieszamy i mamy coś w rodzaju piasku kinetycznego. Masę można przesypywać, ugniatać, robić kulki itd. jednym słowem super się bawić. Kiedy to wszystko już się znudzi, dodajemy „magiczny” składnik – ocet. Między sodą a nim zachodzi reakcja w wyniku, której powstaje widowiskowa piana i nasz piasek zmienia konsystencję.

 1. Brokatowy piasek księżycowy

Przepis:

 • 8 szklanek mąki pszennej
 • 1 szklanka oleju (u nas rzepakowy)
 • opcjonalnie brokat

Mieszamy aż mąka dobrze połączy się z olejem. W wersji bez brokatu piasek jest bezpieczny nawet dla najmłodszych dzieci. Jeśli zamiast oleju rzepakowego dodamy kokosowy piasek będzie także pięknie pachniał.

Zabawy wszelkimi masami usprawniają rączki, pobudzają wyobraźnię, odstresowują i zajmują dzieci na całkiem długo.Te zrobione w domu są zazwyczaj o wiele tańsze niż kupione w sklepie i bezpieczniejsze (prosty, znany nam skład, dzięki czemu nie uczuli i nie podrażni delikatnej skóry dziecka).

5. Kolorowa piana mydlana 

Do zabawy pianą potrzebny jest duży pojemnik (np. na klocki), ręcznik (w razie zbyt intensywnej zabawy  ) no i piana. Do 1/4 szklanki wody dodajemy 2 czubate łyżki płynu do kąpieli oraz odrobinę barwnika spożywczego. Miksujemy (kuchennym mikserem) aż piana będzie w miarę sztywna.  Powtarzamy tyle razy, ile kolorów chcemy uzyskać.

Dziecko może brać pianę w rączki, przekładać z jednej do drugiej, ugniatać, zdmuchiwać, mieszać kolory, szukać w niej ukrytych przedmiotów, wkładać do kubeczków itd. Wszelkie tego typu zabawy- eksperymenty wpierają integrację sensoryczną, rozwój małej motoryki, pobudzają wyobraźnię, odstresowują.

Poniżej linki do ciekawych eksperymentów:

https://www.youtube.com/watch?v=NyOhE-uYAvQ&fbclid=IwAR2fY1tLIXw3NPCarfs_V7fYYqF4g5DthoH9rBwAoXDS7YAcqKjQbX8hbEA- 6 najlepszych eksperymentów dla dzieci

 http://kreatywnieaktywnie.pl/category/eksperymenty/ Pomysły na różne eksperymenty z dzieckiem. Każdy znajdzie cos dla siebie J

 

https://www.youtube.com/watch?v=xUXeYx7L3RQ- eksperymenty z wodą